сряда, 7 март 2012 г.

Най-лошият кмет на Чикаго по времето на Капоне

Най-лошият кмет в историята на САЩ е кметът на Чикаго по времето на Ал Капоне. Той „преследвал” престъпленията, но избирателно. Това разчиствало пътя на „неговите” пред „чуждите”, които страдали и от конкурентите си – бандити и от показните акции на властта, която трябвало да показва с нещо, че се „бори” с лошото.Едва ли може да бъде другояче там,където управниците се дирижират от мафиоти. Показателен е случаят на 14 януари1929 г., денят на Свети Валентин, когато Капоне си разчиства сметките с мощната чикагска банда на Джордж Милър /Багс Моран/.
В този ден „водещият” убиец на Ал се обажда на Моран, че е откраднал камион с контрабандно уйски и оня му казал да го докара в„склада”. Когато гангстерите на Моран се събрали за да приемат плячката камионът пристигнал, но от него изскочили килърите с автомати, двама в полицейска униформа, заповядали на хората на Моран да застанат до стената и ги разстреляли. Един бил докаран все още жив в болницата. „В мен никой не е стрелял” – били последните му думи. Но Моран остава жив. Имало трафик и закъснял...
Капоне изкарвал по 60 милиона годишно, което в онова вребе било океан от пари. Но и харчил много. Само хазартните му изцепки на конни състезания стрували милион. Къщите му в Чикаго и Флорида се охранявали по-добре от Белия дом. Имал секретни входове и изходи в няколко чикагски хотела. Отначало в скромния „Метропол”, после в луксозния „Лексингтон” държал винаги по 50 стаи, наети за неговата охрана и приближени. Капоне бил женен от младини,но жена му била постоянно в почетна изолация. Той ползувал услугите на цели баталиони проститутки и си избирал все нови и нови красавици от публичните домове, които „стопанисвал”.

Няма коментари:

Публикуване на коментар